מנחים: רן יניב הרטשטיין, אדר שלו, רוני שני, אפרת אסקירה, אילנה תמיר

‫פודקאסט מספר 23, הוקלט ב-19 במרץ, 2007. כ-30 דקות. נושאים: כנס האינטרנט של דה-מרקר; סלקום משיקה את לייבל המוסיקה "ווליום"; וויאקום תובעת את גוגל על הפרות ביו-טיוב; מייספייס תשיק אתר חדשות חברתי; מספרי סלולר ב-144; גוגל היא מקום העבודה הטוב בארה"ב; סקובל אומר שמיקרוסופט סאקס; בלוג רכילות מקומי נסגר; למה העיתונים בארץ מנסים להראות כמו אתרי אינטרנט?; ועוד.‬

הפודקאסט השבוע מוקדש לזכרה של טניה ריינהרט ז"ל, שנפטרה בסוף השבוע האחרון בארה"ב.

פרט קטן ששכחנו לקחת בחשבון - בראשון הקרוב הולכים כולנו לחתונה במזל טוב של יקירת הפודקאסט שירה גל, לכן גם הפודקאסט הבא יוקלט ביום שני.

01:07 כנס האינטרנטים של דה-מארקר. אדר, ואילנה חזרו מכנס דה-מארקר. כצפוי, היה צפוי; ובלי קשר, יש מעט דברים חצופים ומרגיזים יותר מאשר נגן מדיה שמתחיל לפעול מעצמו מיד כשנכנסים לאתר. דה-מארקר זה לא מייספייס. חבורה של דפקטים; כנס כינרנט נערך בסוף שבוע שלפני הכנס של דה-מארקר; הבלוג של פיטר הירשברג; WTF קורה בטכנוראטי; Go2Web2 - הבלוג של אורלי יקואל, והדירקטורי של אתרי ווב 2.0; דה-מארקר קפה ולופה, למי שלא יודע, הולכים לכבוש את העולם ביחד עם גוגל; פלאשבלוק ואדבלוק - חובה בכל דפדפן, אחת הסיבות המשכנעות ביותר להשתמש בפיירפוקס; במקביל לכל זה (פחות או יותר), נערך באוסטין שבטקסס פסטיבל/כנס South by Southwest, או SXSW. הם מעלים את כל הפאנלים וההרצאות שלהם לרשת.

(ורגע רגע, מה זאת אומרת אי אפשר לעשות דיון פאנל טוב בישראל, אז מה אנחנו עושים פה כל הזמן?)

14:06 היום בו המוסיקה מתה. סלקום השיקה לייבל מוסיקה בשם "ווליום". במילותיה של אדר שלו, "יש שם גם אמנים, או רק זמרי פופ?"; גבע קרא-עוז, לשעבר מוויינט, אחד ממנהלי הלייבל החדש, בטוח שרק לחברות מסחריות גדולות יש מספיק כוח וכסף בשביל לעשות דברים לא מסחריים, ומתהדר בעלה תאנה בדמות להקת המטאל אורפנד לנד, שנראה ששיתוף הפעולה בינה לבין סלקום מסתכם בעמוד בהיפ. ברור, כי ידוע שמוסיקה נהיית טובה יותר ככל שמשקיעים בה יותר כסף, ויש אינספור דוגמאות לשילוב מוצלח בין העולם התאגידי לעולם האמנות בכלל והמוסיקה בפרט.

17:26 וויאקום נגד גוגל. וויאקום משתפת פעולה עם ג'וסט מצד אחד, אבל תובעת את גוגל (ויוטיוב) מצד שני. כנראה שהמשא ומתן בין וויאקום וגוגל לא התקדם כל כך טוב וויאקום הרגישה צורך לתת לו דחיפה בכיוון הנכון (אם ככה, אולי הגיע הזמן לאיזו תביעה בין נענע וערוץ 10); בכל מקרה, גוגל מבטיחה לא להתקפל.

17:50 החדשות שלי. מייספייס תשיק אתר חדשות חברתי, ככך הנראה במתכונת של NewsVine (בו הקוראים מדרגים ידיעות לפי חשיבות ומציפים תכנים חמים כלפי מעלה, וכותבים מקבלים נתח מרווחי הפרסום); אבל בעצם, ממתי ילדים קוראים חדשות?

18:38 1444. בזק הוסיפה מספרי סלולר לאתר 144. איזו התרגשות, איזה ריקבון.

00:00 זה לא זה. גוגל היא המעסיקה המועדפת על אנשי היי-טק בארה"ב, אבל מישהו בכלל שם עליהם פה בישראל? אם לשפוט לפי התפוקה של הסניף המקומי, ספק רב שיש להם בכלל עובדים.

19:24 מיקרוסופט סאקס. לא אני אמרתי! זה סקובל, מי שהיה האוונגליסט הכי מסור של מיקרוסופט, רק עזב את מיקרוסופט וכבר שכח את כל מה ששילמו לו בשביל להאמין בו; מה יכולים לעשות בלוגרים מטעם דוגמת סקובל כדי לעשות את העבודה שלהם על הצד הטוב ביותר ובכל זאת לשמור על טיפת יושרה? ומצד שני, מה יכולים לעשות תאגידים כדי למנוע מבלוגרים כוכבים שכותבים עבורם להפוך בעצמם למותג?

20:56 הצינור. הצינור, בלוג רכילות אנונימי שהיה אמור לספק " סיקור מרושע שאינו נצמד לעובדות", נסגר ממש רגעים קצרים אחרי הקלטת הפודקאסט בשבוע שעבר (בערך). ברצינות, את מי זה באמת מעניין מי, למה, וכמה? מה ההבדל בין הערצה חסרת פשרות של סלבריטאים ושנאה חסרת פשרות שלהם? איזו אמת קשה לעיכול חשף הבלוג עלינו ועל העולם בו אנו חיים? את מי בדיוק הוא נשך, איזו ביקורת נוקבת הוא מתח?; פרז הילטון והשטחי.

24:13 דפוס 2.0. מדוע כל עיתוני הדפוס בארץ מנסים כל כך להידמות לאתרי אינטרנט? ואיך זה מתיישב עם אתרי חדשות מהניכר שמנסים כל כך להידמות לעיתונים מודפסים?

ועוד קטנה - גוגל מבטיחה לצמצם את היקף המידע הפרטי שהיא שומרת על המשתמשים בשירותיה. במקום לשמור את כתובת ה-IP ואת העוגייה עבור כל חיפוש שאי פעם נעשה במנוע שלה לזמן בלתי מוגבל, גוגל תשמור פרטים אודות גולשיה *רק* למשך שנתיים (אלא אם כן תחויב לפי חוק לשמור אותם לזמן רב יותר). כמו כן, במקום למחוק את כל כתובת ה-IP, גוגל תמחק רק את קבוצת הספרות האחרונה - מה שישאיר 256 אפשרויות במקום אפשרות חד משמעית אחת. האופטימיים יראו בכך צעד אדיר בכיוון הנכון מבחינת מדיניות הפרטיות של גוגל (כי אין כאן הרבה יותר מאשר אקט סמלי), הפסימיים יראו בכך טיפה חסרת משמעות של טוב בתוך ים שלם של רשע.

להורדה ב-MP3: גיקים, פודקאסט 23 - מי צריך טלוויזיה