מנחים: רן יניב הרטשטיין, אילנה תמיר, ליאור באקאלו, חכים בשארה, אפרת אסקירה, איתמר שאלתיאל

‫פודקאסט מספר 38, הוקלט ב-23 ביוני 2008. כ-100 דקות. פודקאסט ראשון אחרי הפסקה של תשעה חודשים, התרגשות גדולה. נושאים: מיקרוסופט יאהו וגוגל; מלחמת הדפדפנים השנייה; גלעד שליט שוב בפייסבוק; AP נגד הבלוגרים; שקוף; Sporn; נאום סרקוזי בכנסת; האייפוד החדש; ועוד.

עם רשימת נושאים כתובה שהייתה מספיקה גם לשיחה של שלוש שעות ועוד לילה שלם בשביל כל הנושאים שעלו במהלך ההקלטה, עברנו בשלום יחסי את הקלטת התוכנית ה-38 במספר של הגיקים אחרי הפסקה יותר מדי ארוכה. ההתרגשות היתה גדולה, עבורנו הרבה יותר מאשר עבור מי מהמאזינים שבאמת חיכו שנחזור.

בהתחשב בכך שנהגתי לפשל בצורה כזו או אחרת בהקלטה של כל תוכנית גם כשהיינו עושים את זה במתכונת (פחות או יותר) שבועית, לא מפתיע שעשיתי כמה שגיאות בהפקת התוכנית הראושנה שלנו מזה תשעה חודשים עם מכשיר הקלטה חדש לגמרי שלא הספקתי לבדוק כהלכה. קוראים לזה ביטא, למי שלא בקיאים בז'רגון המקצועי של התעשייה. תגובות נאצה תתקבלנה בברכה, הן בהחלט מגיעות לי :) בכל אופן, אם השיחות לא נשמעות לגמרי קוהרנטיות ומעברי הנושאים נשמעים קצת חדים (גם הסוף קצת פתאומי), זה רק בגלל העריכה החובבנית.

מוקדש לזכרו של ג'ורג' קרלין.

מיקרוסופט/יאהו/גוגל. הסיפור המשעמם ביותר בחדשות הטכנולוגיה בחודשים/שבועות האחרונים, למרבה המזל לא ימשיך לשעמם אותנו לזמן רב. יאהו סיימה את השיחות עם מיקרוסופט וחתמה על הסכם עם גוגל להצגת מודעות AdSense בתוצאות החיפוש. מעניין אם ג'רי יאנג יושב עכשיו מול הממשק של AdSense ועורך את צבעי האותיות והחלוקה לערוצים של הפרסומות שלהם. בלי שום קשר, מיקרוסופט בקרוב כבר לא תצטרך לפזול לצדדים כדי לחפש מנועי חיפוש חדשים - הנתח של מנוע החיפוש שלה מכלל החיפושים בארה"ב גדל מכ-8% לכ-13% בשנה האחרונה, לפי נילסן, בעוד שהנתח של יאהו הולך וקטן.

מלחמת הדפדפנים. פיירפוקס 3 ואופרה 9.5 כבר כאן, סאפארי 4 ואינטרנט אקספלורר 8 בדרך; הצוות ממיקרוסופט שלח למוזילה עוגת אקספלורר לציון השקת הדפדפן החדש ( אבל העוגה היא שקר); מומלץ - MultiFirefox למק, מפעיל גרסאות שונות של פיירפוקס לצרכי בדיקת אתרים וסקריפטים. בדיוק כמו הכלי השימושי שמיקרוסופט מציעה בשביל לבדוק אתרים על גרסאות שונות של הדפדפנים שלה (לא, האמת שאין כלי כזה). בכל אופן, לא בדיוק ברור איזה שיא מוזילה שברה עם 8 מיליון ההורדות ביום הראשון של פיירפוקס - לפי Adobe, את פלאש מורידים 12 מיליון פעמים ביום, *כל יום*.

להרוג אותם. מנכ"ל חברת פרסום רוצה שגולשים ברשתות חברתיות יחליפו את תמונתם בתמונה של גלעד שליט. מתוך ראיון איתו בכלכליסט: "האינטרנט מהווה כלי מצוין להשפעה על דעת הקהל". מכיוון שדעת הקהל בנושא גלעד שליט מתאפיינת בקונצנזוס די רחב - לפי מיטב ידיעתי, כולם פחות או יותר רוצים שהוא יחזור - ניתן להסיק שהקמפיין נועד בעיקר להשפיע על דעתו של הקהל בנושא חברת הפרסום שלו. לא הרבה יותר טוב מצבע אדום ברקע של נענע.

12.50$ לחמש מילים. AP דרשה מ-Drudge Report להסיר ציטוטים של ידיעות שלה, ועוררה סערה קצרה ומטופשת. לפי המודל הקיים של AP, ציטוט בן חמש עד 25 מילים עולה 12.50$, והמחיר עולה עבור קטעים ארוכים יותר. פטריק נילסן היידן רואה את זה כניסיון נוסף של ארגון פרטי להכתיב לעולם את החוקים הפרטיים שלו. מאז, AP כבר החלה שיחות עם בלוגרים שנועדו לנסח פתרון שיתאים לכל הצדדים. ב-TechCrunch מצאו פתרון שנראה אפקטיבי במיוחד: הם פשוט מחרימים את AP.

הודעות לבלוגרים. קבוצות דיון ב-Google Groups תרכזנה הודעות לעיתונות בנושאים שונים, לטובת בלוגרים ועיתונאים אזרחים אחרים. במקרה לגמרי, ביוזמתה של אילנה תמיר.

שקוף. נתי יפת ושות' מקימים את שקוף, כדי ליצור אתר חדשות עצמאי גדול. ראיון עם נתי יפת אצל ולווט אנדרגראונד.

עובד בחברה שסיפקה שירותים ל-NBC פוטר אחרי שפרסם בוויקיפדיה את דבר מותו של שדרן הרשת - לפני ש-NBC פרסמה הודעה רשמית בעצמה.

שקוף באמת. הסיפור עם אסי דיין מעניין רק בגלל שאת התגובה של חיים אתגר לביקורת על פרסום הכתבה שלו אפשר היה לקרוא בבלוג האישי שלו.

עוד יותר שקוף. Reddit שחררו את קוד המקור המלא לאתר - אותו הקוד שב-Digg שומרים כסוד כמוס כדי להתגונן מפני ספאמרים וגיימינג (לא כזה גיימינג). יהיה מעניין לראות איך הקהילה תשתמש בקוד של Reddit, ואם השחרור שלו יגרום לשיפור איכות האייטמים באתר או יקל על ספאמרים להשתחל למקומות גבוהים בעמוד הראשי.

Spore. עם גרסת הניסיון אפשר לשחק בבונה היצורים של Spore, וליצור Sporn.

גוגל נותנת קדימות לפרסומות שנטענות מהר יותר.

שיר בחינם. עברי לידר מחלק שירים תמורת כתובות אימייל. כמעט בדיוק כמו שזה צריך להיות. רק תזכורת.

מהחברים בטוויטר. לפני התוכנית ביקשתי ממי שעוקבים אחרי בטוויטר להציע נושאים לשיחה; הנושא הכי מעניין שהם יכולים להציע הוא טוויטר עצמו. מתישהו במהלך החודשיים האחרונים, טוויטר הפך לאתר החם ביותר בקרב גיקים בארץ. למה חיכינו עד עכשיו, ומה בדיוק הולך שם?

משהו חסר? כן, חוץ מזה היה גם איזה אייפון חדש וגרסה חדשה של OS X.

לו ריד נגד MP3.

רמקולים טבולים בסאקה.

חיוג מקוצר לפיירפוקס.

מספרי הגרסה של הקרנל של לינוקס עוד יותר מורכבות מאיך שניסיתי להסביר אותם.

פיפל מיטר ואילן שושן מוצץ לעצמו.

הסיבה שאני זוכר את ינון לנדנברג.

עידו הרטוגזון מחפש עבודה וגם חוגג 30.

אלחנן טננבאום.

נאום סרקוזי בכנסת.

ערוץ הכנסת.

מר סמית' הולך לוושינגטון.

מדריך לפיד לעולם האמת.

כפי שצוין מספר פעמים במהלך ההקלטה, אנחנו בשלבים מתקדמים של להתחיל לחשוב על לחפש אפשרות לקליטת ספונסר או שניים לתוכנית. בינינו לבין עצמנו הסכמנו שיהיה נכון יותר לחכות עוד מספר שבועות לפני שנחזור להפיק תוכניות ברמה לה אנחנו רגילים ונוכל להתחיל להציג את עצמנו כמדיום ראוי לפרסום. בכל מקרה, ספונסרים פוטנציאליים שמעוניינים מוזמנים לפנות.

להורדה ב-MP3: גיקים, פודקאסט 038 - נשים את המילה "פיילוט" בכותרת, יהיה בסדר