מנחים: רן יניב הרטשטיין, זאב חספר, דבורית שרגל, אילנה תמיר

פודקאסט מספר 40, הוקלט במסעדה לא מאוד שקטה ב-7 ביולי, 2008. כ-30 דקות. נושאים: האורחים המיוחדים דבורית שרגל וזאב חספר מציגים את עצמם; נענע 10 והחדשה והכרזה אופטימית על ישראבלוג; אופניים מתקפלים ומה זה גיק; שיא גינס לפיירפוקס; התא הקולי לאן?; פלאש בתוצאות החיפוש של גוגל ויאהו; למה מנועי חיפוש פנימיים לא עובדים?; סרט תיעודי חדש על האנטר תומפסון; ועוד הרבה.

הודעה חשובה: לטובת כמה משתתפים ותיקים ואהובים שהבטיחו להגיע אם רק נשנה את יום ההקלטה, החל מהשבוע הבא נתחיל להקליט את הפודקאסט בימי חמישי, והוא יעלה במהלך יום שישי.

מצד אחד הקלטנו פודקאסט חגיגי ומיוחד השבוע עם שני אורחים מיוחדים: דבורית שרגל, שמנהלת בלוג תקשורת מצליח תחת השם ולווט אנדרגראונד, ולתחילת ההקלטה גם זאב חספר, מנכ"ל נענע 10 ועיתונאי ותיק. מצד שני, הקלטנו במסעדה רועשת אחרי מסיבת העיתונאים של נענע 10 וההאזנה עשויה להיות מתאגרת עוד יותר מהרגיל, במיוחד ברבע השעה הראשונה.

00:52 הפתיחה מוקדשת להיכרות קצרה עם דבורית וזאב, ולדיבורים על נענע 10 וישראבלוג ועל השינויים שצפויים לקרות באתר בשבועות הקרובים. את מה שקרה במסיבת העיתונאים אפשר לראות אצל דבורית, בבלוג של נענע 10, ובחיים ברשת, וגם אצל מעיין כהן, ענת קם, ואם שכחתי מישהו אפשר לקשר בתגובות.

08:15 האם אופניים מתקפלים זה גיקי? אני ואילנה בטוחים שכן, דבורית וזאב חושבים שלא. באותו נושא, הגדרה אחת לגיק אפשר למצוא בוויקיפדיה, אבל את ההגדרה שלי עדיין לא ניסחתי לעצמי. הגולשים מוזמנים לתרום את השקפתם בתגובות. לדוגמה, אם דבורית תסלח לי שאני משתמש בה שוב כמקרה מבחן, אני חושב שאפשר יהיה להגיד שהיא גיקית של תקשורת, גיקית של קולנוע, ואולי גם גיקית של דקדוק.

לנשים שמפחדות להראות כמו מאבטח: אוזניית חיפושית (לאחר בירור קצר גיליתי שלמרבה הצער אין מגוון גדול של אוזניות Bluetooth בצורת חרקים).

13:07 מזל טוב למוזילה: פיירפוקס זיכה את הארגון בשיא גינס על 8,002,530 הורדות ב-24 שעות, ביום השחרור של פיירפוקס 3. מישראל נרשמו 139,000 הורדות, ובסך הכל פיירפוקס 3 הורד כבר כ-31 מיליון פעמים. עוד צוין באתר כי הלשון הארוכה בעולם (9.4 ס"מ מחוץ לפה) שייכת לסטיבן טיילור מבריטניה, וכי השיא העולמי על אכילת סמארטיס עם מקלות סיניים עומד על 108 בשלוש דקות; סקירה השוואתית של סמארטיס ו-M&Ms.

14:47 התא הקולי מת, יחי התא הקולי. מייקל ארינגטון קורא לעולם לנטוש את ההודעות הקוליות לטובת כל אחד מעשרות פתרונות המסרים האחרים. עוד על שירות תא קולי בבזק - כולל קבלת פקסים והעברת הודעות קוליות לאימייל. נראה שהוט מציעים פיצ'רים מקבילים, רק שכמו כל השירותים שלהם הם בטח עובדים רק כשלא צריך אותם.

17:29 פלאש בגוגל. בשיתוף פעולה עם Adobe, גוגל ויאהו למדו לקרוא את הפורמט הבינארי הסגור של פלאש, ועכשיו כל אתרי הפלאש המחורבנים שאף אחד לא רצה לראות ממילא יתחילו לזהם לנו את תוצאות החיפוש. ולקח ל-Adobe/Macromedia רק עשר שנים לשים לב שיש משהו לא בסדר עם פורמטים סגורים ברשת פתוחה. לא רק אצל טהרני ה-HTML נדלקו נורות אדומות, גם מפתחי פלאש דואגים מההשלכות.

בכל אופן, שזה לא ישמש לאף אחד תירוץ לבניית עוד אתרים כאלה.

19:42 למה באף אתר תוכן אין חיפוש שעובד? "srch" של וואלה, חיפוש 2.0 של תפוז (רגע, מה חשבתם שאני אחפש שם?)

22:27 ואיכשהוא באותו נושא - את הבלוג של ארקדי גאידמק אי אפשר למצוא בגוגל, אבל כנראה שזה לא הפריע לו להחשף ליותר ממיליון איש. ובכלל, המגרסה, תוכנית ביקורת התקשורת היומית החדשה של נענע 10, לעיתים בהשתתפות דבורית.

26:00 מסתבר, אגב, שקפה דה-מרקר שודרג (מעניין לראות את השתלשלות האירועים הכל-כך אופיינית לתהליכים מסוג זה, כפי שהיא באה לידי ביטוי ברצף הפוסטים שעלו בבלוג הרשמי בסמוך לשדרוג: "בקרוב: גרסה חדשה לאתר", "שיבושים קלים באתר", ו-"גרסה משודרגת של האתר".)

26:54 הבלוג של דבורית שרגל ברשימות כנראה לא יסכן לכם את המחשב, ובקרוב נשמע חדשות טובות על רשימות וגוף גדול כלשהוא.

27:52 ב-Reddit שאלו למה אף אחד לא מקדם את זה, אז הנה, קידום: גונזו, סרט תיעודי חדש על האנטר תומפסון. נוכחות קצת מוגזמת של ג'וני דפ בטריילר, אם אתם שואלים אותי, אבל נראה מעניין בהחלט, ורון מיברג כאמור - מוזמן, גם בלי שום קשר לתומפסון.

בנוגע למילות הסיכום על אורך הפודקאסטים שלנו, אני שם לב שיוצא לנו לעיתים קרובות להגן על הפורמט באופן כללי ולאו דווקא בהקשר של התוכנית שלנו. זו אמנם המטלה השלישית כבר שהשארנו לכם כשיעורי בית השבוע, אבל מעניין אותנו לדעת כמה מכם מקשיבים לפודקאסט כולו בחלקים או בישיבה אחת, כמה מאזינים רק למה שמספיקים, איפה ואיך אתם מאזינים, וכל דבר אחר שבא לכם לחלוק כדי לעזור לנו להבין טוב יותר מה אנחנו ואתם עושים פה.

ועוד אזכור לכרמל ויסמן, שהשתתפה במסיבת העיתונאים אבל למרבה הצער לא יכלה להשאר להקלטה. כרמל היא בין היתר חוקרת בלוגים עם דעות מאוד מעניינות על הבלוגוספירה בארץ ועל קהילות מקוונות בכלל, ובמיוחד על אחד הנושאים שלא הספקנו להגיע אליהם. מלבד כרמל התייחסנו בבלוג גם לאורלי יקואל, מומחית למדיה חברתית שמפעילה את האינדקס המצליח Go2Web2.0, שהוזמנה להשתתף אבל לא הצליחה להגיע.

לצערי הרב, שכחתי לגמרי מההבטחה שלי " להכנס בהרחבה" בוועדה למונחי טכנולוגיית המידע ובאקדמיה ללשון עברית שתחתיה היא פועלת. אולי בשבוע הבא :)

להורדה ב-MP3: גיקים, פודקאסט 40 - כיסאות מוזיקליים